Biografia
17/12
2010
Wpis dodany przez: TS team


Taylor Alison Swift urodziła się 13 grudnia 1989 w Wyomissing, w stanie Pensylwania. Jest amerykańską piosenkarką i autorką tekstów, wykonującą muzykę country oraz pop. Tay jest córką Andrei i Scotta Swiftów. Ma młodszego brata Austina.

Taylor zaczęła pisać piosenki i grać na gitarze w wieku dwunastu lat. Rok wcześniej, po raz pierwszy pojechała do Nashville z nadzieją podpisania kontraktu płytowego. Rozwoziła nagrania demo z karaoke po wytwórniach.
Po powrocie do Pensylwanii, dostała propozycję zaśpiewania podczas turnieju tenisowego U.S. Open. Kiedy Taylor skończyła czternaście lat, jej rodzina wyprowadziła się na przedmieścia Nashville.

W 2004 roku odrzuciła propozycję kontraktu płytowego z wytwórnią RCA Records.Wytwórnia nie chciała pozwolić Swift, aby nagrywała własne piosenki.

Występując w jednym z klubów w Nashville, została zauważona przez Scotta Borchettę, przedstawiciela nowo powstałej wytwórni Big Machine Records, który zaproponował jej kontrakt płytowy. Piosenkarka została najmłodszą autorką piosenek zatrudnioną przez wydawnictwo Sony.

Pierwszym singlem Swift był utwór zatytułowany “Tim McGraw“, który został wydany latem 2006. W październiku tego samego roku na rynku pojawił się jej debiutancki album “Taylor Swift“, który znalazł się na 19 miejscu listy Billboard 200 i pierwszym tygodniu został wyprzedany w nakładzie 39 tysięcy kopii.

Kolejnym albumem Taylor był album “Fearless”, który został wydany 11 listopada 2008 roku. Zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard. Został wyprzedany w nakładzie 500 tysięcy egzemplarzy, czyniąc Swift najlepszym debiutem artysty country w bieżącym roku. “Love Story”, singiel promujący płytę, stał się hitem i królował na listach przebojów wiele miesięcy.

W 2009 roku Taylor wyruszyła na międzynarodową trasę koncertową “Fearless 2009“.Sale koncertowe były wypełnione po brzegi, a Swift zdobyła ogromną popularność i sympatię fanów.
W 2010 roku kontynuowała trasę pod nazwą “Fearless 2010“.

W 2010 światło dzienne ujrzał album “Speak Now“, trzeci w dorobku artystki.Singlem promującym album jest piosenka “Mine“. Do utworu tego został także nakręcony teledysk, w którym u boku Swift pojawił się brytyjski aktor Toby Hemingway. Album swoją premierę miał 25 października.
Płyta uzyskała pozytywne opinie krytyków oraz zadebiutowała na pierwszym miejscu listy US Billboard 200 chart.

Taylor wyruszy na drugą międzynarodową trasę koncertową “Speak Now“. Bilety sprzedają się w rekordowym tempie.Jak wiadomo wystąpi w m.in Ameryce, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech.